Blog

img

ABİYE MODELLERDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN NAKIŞ TÜRLERİ NELERDİR?

15 Aralık 2020 Salı

Türk işleme sanatının önemli bir örneği olan nakış işlemenin, Orta Asyada milattan önce 3. yüzyıla kadar dayandığı bilinir. Kumaş üzerine; sim, renkli iplik ve sırmalar kullanılarak el ve makine ile yapılabilen işlemelerdir. Farklı boncuk ve pullar ile de süslenebilen nakış işlemeleri Türk kültür mirasının en önemli parçalarından biri olmuştur.

 

Osmanlı kaftanlarından, cariye elbiselerine günümüzde hala birçok giyim ürününde kullanılan nakışlar; özel günlerin vazgeçilmezi abiyelerde de kendine yer buluyor. Türk işi, Antep işi ve Çin işi iğne modelleri abiyelerde en sık tercih edilen nakış türlerinin başında geliyor.

 

Türk İşi

Genellikle doğadan alınan motifleri yansıtan Türk işi nakışlar, atalarımızın bize bıraktığı işleme türlerinden biridir. Türk işi modeller genellikle keten kumaşlar üzerine tercih edilse de, günümüzde birçok abiye parçasında Türk işi işlemeler görülür. Türk işi işlemelerin çevresi genellikle kavisle çevrilidir. Düzü ve tersi birdir. Kenar gözeme, mürver ve muşabak bu türe ait sıkça kullanılan motiflerdir.

 

Antep İşi

Antep yöresinde işlemeciği sıkça yapılan Antep işi nakış, en zor işleme türlerinden biridir. Çünkü bu motifteki iplikler tek tek sayılır. Yapılan kumaşın eni ve boyu bir tutulur. Desen kumaşa aktarılırken tek tek sayılır. Mercimek, örümcek, ciğerdeldi ve badem ajuru abiyelerde kullanabilen Antep işi nakışların başında gelir. Antep işinde kumaşa geçirmenin dışında kalan kısımlar pul ve boncuklarla süslenebilir. Özellikle abiyelerin etek kısmında oldukça şık duran bu işlemeler, Vintage tarzıyla her yaşa hitap edebiliyor.

 

Çin İğnesi

Çinlilerin efsaneler ve tabiattan yararlanarak tasarladıklarını el emeğiyle ipliğe aktaran çalışmalara Çin iğnesi denir. Çin iğnesi işleri genellikle çok renkli ve gösterişli olur. Bu işleme türüne gölgeli Çin iğnesi denir. Düz Çin iğnesi motiflerinde tek renk ipek kullanılır. Ancak genel itibariyle fazla iplikle yapılan bu motiflerde iğne yerlerinin mümkün olduğunda kapatılması gerekir. Genellikle abiyeleri için Çin iğnesi tercih edenler; simli parçaları da üzerinde görmek ister. Sim ve Çin İğnesi birbirinin tamamlayıcısı iki ögedir. Özellikle klasik giyinmeyi seven ancak şıklığından da ödün vermek istemeyenler bu nakış işlemeli abiyeleri tercih edebilir.

 

Dantel Çeşitleri

Dantel de, abiyelerde sıklıkla kullanılan modern dokunuşlarla Vintage tarzı bir araya getiren önemli işlemelerden biridir. Günümüzde popülaritesini hala koruyan bu işleme çeşidi, özel gecelerin vazgeçilmez parçası abiyelerde, gelinliklerde ve diğer tüm gece kıyafetlerinde kullanılır.

 

Fransız Dantel

Genellikle duvaklarda ya da abiyelerin alt kenar işlemelerinde kullanılan Fransız dantel, şık ve ince bir kumaş dokusuna sahiptir. Fransız güpürü olarak da bilinen bu dantel çeşidi, straplez gelinlikler için de son derece uygundur. Oldukça asil ve zarif görünen bu modeli, gelinliklerinizi süslemek için kullanabilirsiniz. Gelinliklerde tercih edilen dantelli kumaşlarla ilgili daha fazla bilgi almak için “DANTELLİ GELİNLİK SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER” yazımızı ziyaret edebilirsiniz!

 

Lez Dantel

Üstüne kristalize işlemeler ile oldukça şık bir görünüm oluşturan lez danteller, güpüre benzeyen  ancak daha ince tül üzerine işlenen modellerdir. Özellikle abiyelerin transparan olarak dizayn edilecek bölgelerinde lez dantel kullanılır. Kol işlemelerinde, dantel eldiven tasarımlarında sıklıkla bu dantel çeşidi tercih edilir.

 

Brode Dantel

Abiyelerin ve gelinliklerin genellikle birleşme ya da uç kısımlarında kullanılan Brode dantel, nakışlı Fransız danteli olarak da bilinir. Tül kumaşların üzerine işlemeler ile elde edilir. İnce yapıda olduğundan dikiminin iyi yapılması gerekir.

 

Siz de en özel gecelerinizi süsleyecek abiye ve gelinlik modelleriniz de şıklığınızı yansıtacak nakış ve dantel modellerini tercih edebilir; Akspa Tekstil ile iletişime geçerek en uygun danteli bizimle beraber seçebilirsiniz!